Kurumsal Satış Danışmanı0544 629 34 82

Hoşgeldiniz. Bugün

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Ana Sayfa » Balkan BLOG » B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

B sınıfı iş güvenliği uzmanı, tehlikeli sınıf kategorisinde bulunan iş yerlerine hizmet verebilmektedir. Ancak 01/07/2020 tarihine kadar ‘’değiştirilen kanun gereği’’ çok tehlikeli kategoride bulunan iş yerlerine de hizmet verebilmektedir.

B Sınıfı İSG Uzmanı
Görev ve Sorumlulukları

Saha gözetimi, eğitim planı hazırlama ve eğitim yapma, risk değerlendirme raporu hazırlama, acil durum eylem planı hazırlama, tatbikat planı hazırlama ve iş yerinin iş güvenliği konularında işverene tavsiyede bulunma, uzmanın görevlerindendir.

B sınıfı iş güvenliği uzmanı, ziyarette bulunduğu iş yerinde, yaptığı incelemeler sonucu gözlemlediklerini, iş güvenliği tespit öneri defterine yazar. İşveren ve iş yeri hekiminin imzasını alır. İş yeri şartları oluşmuş ise periyodik olarak kurul yapılmasını sağlamak B sınıfı uzmanın görevlerindendir.

Bu sınıfta bulunan iş güvenliği uzmanı sahada gözetim ve denetim yapma sorumluluğunun yanı sıra, sahada bulunan kaldırma araçları, basınçlı kaplar, tesisatlar ve elektrik panolarının yıllık periyodik bakım raporlarının kontrolünü yapar ve işvereni vaktinde yapılması konusunda bilgilendirir.

İş yeri tehlike sınıfı ve sayısına göre değişiklik gösteren ilk yardım sertifikalı personel bulundurma zorunluluğu, mesleki eğitim aldırma zorunluluğu ve mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu gibi diğer konularda da işvereni bilgilendirir, gerekli aksiyonun alınması için talepte bulunur. İş yerinin yasal olarak iş güvenliği açısından yapması zorunlu olan bütün işleri işverene bildirmelidir ve yaptığı bildirimlerin takibini yapması kendisi ve iş yeri açısından önemlidir.

B Sınıfı Uzman

İş güvenliği uzmanının iş yerinde bütün önlemleri aldırması ve işverenden talep etmesi ve bu talebini kayıt altına alması önemlidir, ancak bütün bunlar gerçekleştiğinde dahi hiçbir zaman iş kazası olma ihtimalinin yüzde yüz ortadan kalkması gibi bir durum söz konusu değildir, çünkü işin içinde insan vardır.

Ancak hedef sıfır iş kazasıdır. İş kazası olmadan önce proaktif yaklaşım göstermek uzmanın ilkelerinden olmalıdır. İş kazası gerçekleştikten sonra ki süreçte yapılması zorunluluk olan işlerin (iş kazası raporu düzenlemek, düzeltici önleyici faaliyet raporu hazırlamak, kazazede ve şahitlerinin ifade tutanaklarının alınması, işe dönüş iş güvenliği eğitimlerinin verilmesi vb.)  ifasıda B sınıfı iş güvenliği uzmanının vazifelerindendir.

B Sınıfı Uzmanı Kimdir
İş Güvenliği Uzmanının Hedefleri

İş yerlerinde iş güvenliği kültürünün oluşması, B sınıfı iş güvenliği uzmanının ve diğer tüm uzmanların esas hedefidir. Bu hedefe ulaşılması ülkenin geleceği adına önem arz eder.

Mutlu,huzurlu ve sağlıklı yarınlar için, iş güvenliği kurallarının eksiksiz uygulanması ve kontrolü, güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesiyle gerçekleşmektedir.

Twitter üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Yazan: Caner ÖZ (B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı)

27 Aralık 2019

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Facebook'ta Biz