Kurumsal Satış Danışmanı0544 629 34 82

Hoşgeldiniz. Bugün

Güvenli ve Sağlıklı Çalışma

Ana Sayfa » Balkan BLOG » Güvenli ve Sağlıklı Çalışma

GÜVENLİ VE SAĞLIKLI ÇALIŞMAGüvenli ve Sağlıklı Çalışma

Güvenli ve Sağlıklı Çalışmanın temelini oluşturan etkenlerden bir tanesi de Kişisel Koruyucu Donanım (KKD); kullanımıdır. Örneğin, yüksekte çalışmak için; çalışma ortamına uygun kullanılacak ürünün belirlenmesi ve belirlenen ürünün kanunda belirtilen özellikleri karşılaması gerekmektedir.
Balkan Ortak Sağlık Güvenlik Birimi olarak düşüncemiz İşçi Sağlığının ve Güvenliğinin yasal zorunluluktan ibaret olmadığı, aksine bir etik değer olduğudur.

TRAFİK KAZASI İŞ KAZASI SAYILIR MI ?

Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı verilere göre, Yılda 1,3 milyon kişinin kara yollarında yaşanan kazalar sonucunda hayatını kaybettiği ve 50 milyondan fazla kişinin ise yaralandığı veya sakatlandığı belirtilmiştir. Ülkemizdeki sigorta firmalarının  2006 yılında açıkladığı verilere göre trafik kazalarındaki maddi hasar tutarının ise 2.778.000.000 TL olduğu belirtilmiştir.

4857 sayılı İş Kanunumuzda belirtildiği gibi “İşverenin iş yerinde ürettiği mal veya hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen yerler ile dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden ve mesleki eğitim ve avlu gibi diğer eklentilerin yanı sıra, şirket araçlarında yaşanan kazalarda iş kazası olarak sayılmaktadır.

İş Veren Trafik Kazası

İşverenin tahsis ettiği araç ile yapılan kazalarda; işçi, işverenin komutası altında olduğundan başka bir deyişle işveren adına çalıştığından dolayı sorumludur.
Ayrıca, 6098 Sayılı Borçlar Kanunumuzda belirtilen adam çalıştıranın sorumluluğu hükümleri gereğince de İşverenin sorumluluğu söz konusudur.

24 Ocak 2020

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Facebook'ta Biz