Kurumsal Satış Danışmanı0544 629 34 82

Hoşgeldiniz. Bugün

İş Güvenliği Nedir

Ana Sayfa » Haberler » İş Güvenliği Nedir

İş Güvenliği Nedirİş Güvenliği nedir, diye merak ediyorsanız… Kanun, yönetmelik ve tebliğler ile çalışanlarınızın korunmasını sağlayan inceleme ve uygulamalar bütünüdür. İş Güvenliği uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

TÜRKİYE’DE İŞ GÜVENLİĞİ

Yaptığınız iş nedeniyle ortaya çıkabilecek her türlü ölümlü veya yaralanmalı kazaları ortadan kaldırmayı hedefleyen çalışmaların geneline verilen isimdir. Türkiye’de İş güvenliği geçmişten beri işçi sağlığı ve iş güvenliği olarak bilinmekteydi. Ancak, 2012 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile beraber iş sağlığı ve güvenliği olarak değişmiş olup, kısaltması İSG olarak bilinmektedir. İşletmeler kendi içlerinde bu birimi kurabilirler. Bu birimi kendi işletmesinde kurmayan firmalar ise OSGB’den (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) hizmet alabilirler.[Bakınız: OSGB nedir]


İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ PROFESYONELLERİN ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADARDIR ? 

İş güvenliği (İSG) profesyonellerinin çalışma süresi, 6331 sayılı yönetmelikte belirtildiği gibi çalıştıkları işletmelerde görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yapmaktadırlar.

a) Az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde, çalışan başına ayda en az 10 dakika hizmet vermektedirler.

b) Tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde, çalışan başına ayda en az 20 dakika hizmet vermektedirler.

c) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde ise çalışan başına ayda en az 40 dakika hizmet vermektedirler.

Bunlara ek olarak Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan iş yerlerinde her 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendir meliler.

İŞ GÜVENLİĞİ İLE NE HEDEFLENMEKTEDİR ?

İş güvenliği ile ne hedeflenmektedir ? sorusunun cevabı çalışanların yaptıkları işler esnasında yada işler nedeniyle iş kazası yaşanma olasılığını en aza indirgemek ve çalışma şartları sebebiyle ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını önlemek ve meslek hastalığı meydana gelebilecek işlerde önlemler almaktır. Amaç bu önemlerin alınması ve çalışanların yaşam kalitesini arttırmaktadır. İşçilerin yaşam kalitesinin artmasıyla işlerin verimliliğindeki artış doğru orantılıdır.

İş Güvenliği Nedir? konusunda Facebook üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

31 Ekim 2019

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Facebook'ta Biz