Kurumsal Satış Danışmanı0544 629 34 82

Hoşgeldiniz. Bugün

İSG nedir

Ana Sayfa » Balkan BLOG » İSG nedir

İSG nedir; İSG işletmenizde kanun, yönetmelik ve tebliğler vasıtasıyla çalışanlarınızın korunmasını sağlamaya yönelik ön inceleme ve inceleme neticesinde uygulanan uygulamalar bütününe verilen addır. İş güvenliği kelime öbeğinin kısaltmasıdır.

İSG nedir, Nereden Alınır

İş Sağlığı Güvenliği Sigortalı çalışanlarınızın iş kazalarına uğramalarını önlemek maksadı ile çalışma güvenliğini sağlamak için alınan tedbirlerin bütünüdür. Bu hizmetin işletmeniz için zorunlu olup olmadığını öğrenmek için nace kodunuzu bilmeniz gerekmektedir. Nace kodunuzu bilmiyorsanız danışmanlarımızdan destek isteyebilirsiniz.

İSG HİZMETİ ALMAK ZORUNDA MIYIM ?

Devletimizin firmanızın kuruluşunda iştigal konunuza göre belirlemiş olduğu nace koduna göre tehlike sınıfınız ortaya çıkmaktadır. Belirlenen tehlike sınıfına göre İSG profesyonellerinin ataması yapılır, İSG katip üzerinden yaptığınız onay neticesinde ilgili Bakanlık nezdinde yasal olarak hizmet almaya başlıyorsunuz. Firmanıza atama yapmadan hizmet verdiğini iddaa eden kurumları lütfen yetkililere bildiriniz.

İSG nedir

İSG HİZMETİNİ KİMLER VERİR ?

İSG hizmetini Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ( Bakınız: OSGB nedir) yada kendi firmanızda kuracağınız birim sayesinde alabilirsiniz. OSGB’ler eski adıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Yeni adıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca yetkilendirilmiş ve bu görevi yerine getirebilme yetisine sahip özel işletmelerdir. İlgili Bakanlık tarafından periyodik olarak denetlenmektedir. Bakanlığın internet sitesinden belgesi geçerli olan kurumlar listesine ulaşmanız mümkündür.

İş güvenliği nedir ve İş sağlığı nedir sayfalarımızdan da bilgi sahibi olabilirsiniz.

İş Güvenliği Önlemleri (İSG nedir) ile ilgili görsellere Youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

 

07 Ocak 2020

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Facebook'ta Biz