Kurumsal Satış Danışmanı0544 629 34 82

Hoşgeldiniz. Bugün

Metal Sektöründe İş Güvenliği

Ana Sayfa » Balkan BLOG » Metal Sektöründe İş Güvenliği

Metal Sektöründe İş Güvenliği

Metal sektöründe iş güvenliği politikası oldukça önem arz etmektedir. Ülkemiz, dünyadaki 66 çelik üreten ülke arasında 8. sırada yer almaktadır. Avrupa da ise Almanya’dan sonra 2. sırada yer almaktadır.

METAL SEKTÖRÜNÜN GÜNCEL SORUNU

Türkiye olarak, Metal sektöründe iyi durumda olduğumuzu söylesek de; ülkemizde ciddi bir hammadde sorunu bulunduğunu görmekteyiz. Bunun başlıca nedenlerinden birisi bir çok ham maddeyi yurt dışından ağırlıklı olarak Londra Metal Borsası üzerinden dövize endeksli olarak almakta olduğumuzdur. Dövizdeki dalgalanmalar bu sektörde ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olmaktadır.

METAL İŞLEME TEKNİKLERİ

Aşağıda temel metal işleme teknikleri belirtilmiştir:

Cevher ve hurda eritme ve arıtma
Dökümcülük
Sıcak veya soğuk dövme, presleme
Kaynakçılık ve metal kesme
Sinterleme
Tornacılık

Metal sektörünün diğer sorunlarından birisi de İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki sorunlardır. Çok tehlikeli sınıfta yer alan metal firmaları metal kesim, kaynak, elektrik gibi tehlikeli unsurlar ile iç içe çalışılan bir sektör olduğu için iş kazalarına bu sektörde oldukça rastlanmaktadır. İş Güvenliği uzmanlarımız ve iş yeri hekimlerimiz ile bu sektörde yaşanabilecek iş kazalarına karşın alınabilecek en etkin önlemleri almayı hedeflemekteyiz.

Metal sektöründe çalıştığımız firmalar hakkında bilgi almak ve Güvenli ve Sağlıklı Çalışma yöntemleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen bizi arayınız.

Metal sektöründe iş güvenliği (kullanılan bazı makinalar aşağıda listelenmiştir.)

Matkap Tezgahı
Torna Tezgahı
Freze Tezgahı
Planya Makinesi
Vargel Tezgahı
Taşlama Tezgahı
Metal Testeresi
CNC tezgahlar

METAL SEKTÖRÜNDE SAĞLIK SORUNLARI
Metal İş Sağlığı
Metal Sektöründe İş Sağlığı Sorunları

Bu sektörde İş Sağlığı ve Güvenliği içeriğini kapsayan metal sanayi, yapısı gereği oldukça yaygın olan alt sektörleri de içinde barındırmaktadır. Ülkemizde metal sanayi; demir-çelik sektörü, döküm sektörü, beyaz eşya imalat sektörü ve otomotiv sanayi gibi sektörleri de kapsamaktadır.

Makine ve tezgahlarla çalışılmakta, üretim sürecinde çok çeşitli kesici, delici ve sert aletler kullanılmaktadır. Sektörde iş sağlığı ve güvenliği alanında mekanik tehlikeler, fiziksel tehlikelerin yanı , tehlikeli yöntem ve işlem kaynaklı tehlikeler gibi unsurlar ön plana çıkmaktadır.

Metal sektöründe karşımıza çıkan ve iş sağlığı konusunu ilgilendiren problemler yandaki tabloda belirtilmiştir. İş yeri hekimlerimiz bu sağlık sorunları karşısında alınması gereken önlemler ile ilgili firmanızı bilinçlendirecektir.

Facebook üzerinden firmamıza ulaşmak için tıklayınız.

30 Ocak 2020

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Facebook'ta Biz