Kurumsal Satış Danışmanı0544 629 34 82

Hoşgeldiniz. Bugün

OSGB Nedir ?

Ana Sayfa » Balkan BLOG » OSGB Nedir ?

OSGB Nedir ? 

OSGB Nedir ?Osgb Nedir ? Kısa adı OSGB olan, ama aslında

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi olarak bilinen ve yakın geçmişten beri karşı karşıya kaldığınız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Ç.S.G.B.) tarafından yetkilendirilmiş iş güvenliği kurumudur. Bu kurum yönetmelikte bildirilmiş olan iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin kapsamında şirketlere iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli tahsis etmektedir.

OSGB Hizmeti Almak Zorunda Mıyım ?

İşverenler işletmelerindeki çalışan sayısını göz önüne alarak, kendi bünyelerinde bir birim kurmak isteyebilirler. Bu birimi kurmayan işletmeler iş güvenliği hizmetini OSGB’lerden almak zorundadırlar. Kimler Osgb Hizmeti Almak Zorunda adlı makalemizden daha detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün. Firmanızın Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli olup olmadığını anlamak için Devletin size verdiği nace koduna bakarak öğrenebilirsiniz. Hizmet alma zorunluluğunuzun olup olmadığını anlamak için nace kodu tebliğ listesinden nace kodu sorgulaması yapıp sonuca ulaşabilirsiniz.

OSGB AÇABİLMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

OSGB hizmeti vermek için tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan;

a) En az bir iş yeri hekimi,

b) En az bir iş güvenliği uzmanı,

c) En az bir diğer sağlık personeli,

çalıştırmak zorunludur. Ortak Sağlık Güvenlik Biriminde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına karşı iş ve işlemlerinden sorumlu olacak olan bir Sorumlu Müdür olması gerekmektedir. Sorumlu müdür ataması olmayan bir kurum İSG katip üzerinden atama yapamaz.

YETKİLİ ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ LİSTESİNE NEREDEN ULAŞABİLİRİM

Yetkilendirilmiş olan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerini (OSGB)  görmek  için İSG KATİP açılış ekranında yer alan Türkiye haritası üzerinden il bazında sorgulama yapabilmektesiniz. Harita üzerinde sorgulama yapılmak istenilen ile tıklandığında ilgili ilde yer alan yetkilendirilmiş tüm Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerini (OSGB) göreceksiniz.

OSGB LİSTESİ

Yetki belgesinin geçerliliği iptal edilmiş veya askıya alınmış Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden aldığınız hizmetler geçersiz sayılacaktır. Hizmet aldığınız kurumun bu durumda olmamasına dikkat ediniz. İş güvenliği hizmeti almadan önce hizmet alacağınız kurumun mutlaka belgelerini sorgulayınız. Belgesi askıya alınan yada iptal edilen kurum ve kuruluşlardan kaçınınız.

02 Ocak 2020

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Facebook'ta Biz