Kurumsal Satış Danışmanı0544 629 34 82

Hoşgeldiniz. Bugün

Yangın Söndürme Cihazı – YSC

Ana Sayfa » Balkan BLOG » Yangın Söndürme Cihazı – YSC

Karbondioksitli Yangın Söndürme Cihazları

Yangın Söndürme Cihazı – YSC kullanımı konusunda tavsiyeler.

1) Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrol ve bakımları TS-ISO-11602-2 standardına göre düzenlenmelidir.

2) Söndürme cihazlarının genel kontrolleri standartlarda belirtilen hususlar doğrultusunda yılda 1 kez yapılması gerekmektedir.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Cihazları

3) Kullanmış olduğunuz Yangın Söndürme Cihazlarının dördüncü yılın sonunda içerisindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testlerinin yapılması gerekmektedir.

4) Cihazları iş yerinizden veya konutunuz dan alan servis hizmeti veren firmanın cihazların bulunduğu yerleri tehlikede bırakmamak için, bakıma aldıkları yangın söndürme cihazlarının yerine, aldıkları söndürücü cihazların söndürme özelliklerine göre ve aynı sayıdaki cihazı kullanıma hazır bir şekilde geçici olarak bırakması gerekmektedir.

5) Cihazların kullanımı ile ilgili çalışanlarınızın Temel Yangın Eğitimi  alması ve cihazların kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olması gerekmektedir.

6) Yangın söndürme cihazları (YSC) kullanım alanlarına göre farklı söndürme maddeleri aracılığıyla kullanılmaktadır. Bu söndürme maddeleri;
Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler,
Köpüklü yangın söndürücüler CO2 karbondioksitli yangın söndürücüler gazlı yangın söndürücüler olarak sınıflandırılmaktadır.

Foam Köpüklü Yangın Söndürme Cihazları

7) Yangın söndürme cihazı – YSC kullanıldıktan sonra tekrar kullanılabilmek üzere üretilmiştir. Bu yüzden söndürücüleri alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de yangın söndürücünün tekrar kullanılabilmesidir.

8) Gerekli durumlarda, fosforlu levhalar kullanılarak karanlık ortamlarda dahi net bir görüş sağlayarak, yangın söndürme cihazlarının yerleri kolaylıkla bulunması için belli edilmelidir.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

10 Aralık 2019

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Facebook'ta Biz